poniedziałek, 3 listopada 2014

Szynka bez mięsa?


Wygląda bardzo apetycznie. Wspaniały, różowy kolor świadczy o tym, że zwierzę było dobrze hodowane, w odpowiednich warunkach, karmione najlepszą karmą.
Czy szynka może być bez mięsa?
Owszem może... W tym artykule przedstawiam Wędlinę Sojową firmy "Polsoja".
 
 
 


Wędlina sojowa... nie taka nowość. Na naszym rynku spożywczym już od jakiegoś czasu, jednak mało kto miał okazję jej spróbować. Cena nie zachęca, bo za 100g zapłacimy 6,50zł. Jeśli jednak nas stać na takie jedzonko, gorąco polecam.
Wygląda jak szynka... a jak smakuje? Jak szynka!
Zaskoczeniem było spróbowanie tego produktu pierwszy raz. Dla mnie smakiem nie różni się w zasadzie niczym od wędliny mięsnej. Powiem więcej... w smaku jest lepsza niż mięsna.
Wyprodukowana w 100% z produktów roślinnych jak twierdzi producent. Na pewno jakieś śladowe ilości chemii spożywczej się znają. W składzie znajdziemy np. E1422, ale jest on pochodny skrobi kukurydzianej i pełni funkcję zagęszczacza.
Polecam spróbowanie tego produktu każdemu, kto zna soję tylko z kotletów sojowych, czy pasztetów.  

Zachęcający kolor i stała, zbita faktura.
 
 
 

4 komentarze:

  1. Bezmięsne mięso? Dla mnie wypas! :D

    OdpowiedzUsuń
  2. uwielbiam ich wędliny, a także kiełbaski i parówki. A wszystko bezmięsne - żyć nie umierać:-) Niedawno Polsoja wprowadziła też sery wegański (zdecydowanie mniej kaloryczne od zwykłych) :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Oczywiście ludzie w Polsce nie są jeszcze świadomi takich produktów i produktów alternatywnych. Nie trzeba od razu rzucać mięsa, ale warto zrobić sobie taką przerwę mięsną :)

    OdpowiedzUsuń