czwartek, 21 listopada 2013

Na początek dnia... kawa?

Kawa, czy herbata?

To pytanie zadają sobie miliony ludzi każdego dnia.
Dla osób czynnie uprawiających sport i inne formy aktywności dobór odpowiednich napojów ma znaczenie.


Kawa jest np. ważnym antyoksydantem.Kawa i herbata to dwa najczęściej pite napoje ciepłe.

Okazuje się, iż kawa ma również pozytywny wpływ na organizm człowieka. 

Co ważne, pita w większych ilościach regularnie, 1-2 filiżanki dziennie. Kawa pita sporadycznie może mieć niekorzystny wpływ na organizm, między innymi przez niedostosowanie się organizmu do regularnego dostarczania kawy.Jej podstawowym składnikiem czynnym jest kofeina. Działa ona pobudzająco, pozwala na koncentrację umysłową, pamięć, a także jest ważnym czynnikiem wspomagającym spalanie tkanki tłuszczowej.
Kawa zawiera w sobie jednak wiele związków kwasowych, nie zawsze potrzebnych organizmowi, dlatego zaleca się spożywanie kawy z mlekiem. Wapń zawarty w mleku skutecznie wiąże te kwasy zmniejszając ich oddziaływanie. Oczywiście, zastosowanie mleka wpływa też na wydłużenie czasu działania kofeiny, a na efekt pobudzenia musimy poczekać.

Herbata jest również napojem znanym ludzkości od tysięcy lat. Prawdziwa zielona herbata, podobnie jak kawa jest również silnym antyoksydantem. Zawarta w herbacie teanina odpowiedzialna jest za relaks naszego umysłu. Powoduje ona, że czujemy się lepiej i bardziej wypoczęci.
Zaparzanie zielonej herbaty może mieć dwa wpływy.
Jeśli herbatę zaparzymy w czasie do 3 minut, to jej efekt będzie pobudzający. Jeśli jednak wydłużymy ten czas powyżej 3 minut, to możemy być pewni, że napój ten nas uspokoi i pozwoli się odprężyć.  


Kiedy kawa, kiedy herbata?
Rano, na pewno dobrze jest wypić świeżą kawę z mlekiem lub bez.
Przed treningiem jednak nie należy zbytnio obciążać organizmu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest filiżanka zielonej herbaty. Jeśli jednak zdecydujemy się na kawę, pamiętajmy, że dobrze jest wypić do niej 1-2 szklanki wody mineralnej, niegazowanej.

2 komentarze:

  1. u mnie zawsze rano zielona herbata...wreszcie jakiś mężczyzna blogujący!

    OdpowiedzUsuń
  2. Owszem. Zielona herbata również. O niej też będzie, mam jedną świetną prosto z Chin :)

    OdpowiedzUsuń