czwartek, 21 listopada 2013

Bieganie czas zacząć.

źródło: motivationmusic.net

Żeby biegać, kiedyś trzeba zacząć.
Jak zacząć żeby szybko się nie zniechęcić? Najlepiej bez kombinacji.
Najczęstszym błędem początkujących biegaczy jest zbyt duże kombinowanie. Każdy chce wypaść jak najlepiej, mieć najlepsze wyniki, sprzęt i znać się na wszystkim.

Bieganie, jak twierdzi wielu znawców tematu... i tych mniejszych znawców jest najprostszą formą sportu. Coś w tym jest, jednak dzisiejsza technika i wymagania dla sportowców sprawiły, że również zwykłe bieganie stało się dyscypliną nafaszerowaną urządzeniami, specjalną odzieżą, odżywkami, treningami etc.
Co jest dla początkującego biegacza najważniejsze? PROSTOTA.
Gdy ja będąc jeszcze w gimnazjum zaczynałem przygodę z bieganiem miałem tylko spodenki, zwykłą koszulkę i adidasy. To mi wystarczyło na 6-7 kilometrów. Z czasem można dobierać odpowiedni strój, buty, dietę, suplementy, ale najważniejsze jest by zacząć.


A zaczyna się od rozgrzewki. Rozgrzewka jest nieodłącznym elementem każdego ćwiczenia fizycznego. Pozwala nam uniknąć kontuzji i przygotować organizm do wysiłku fizycznego.
Po dobrze wykonanej rozgrzewce przychodzi czas na pierwsze kroki. Jeśli dopiero zaczynasz lub jesteś po kontuzji, czy dłuższej przerwie, to zaczynaj od spokojnych 15-minutowych biegów... wręcz truchtem. Tak co drugi dzień, na spokojnie. Przyzwyczaj organizm do wysiłku, do ćwiczeń. Z czasem, stopniowo zwiększaj dystans i tempo biegu.

źródło: beyonddepression.ca

Co jest w tym ważne? SYSTEMATYKA.
Jeśli powiedziałeś A, musisz powiedzieć B, C...
Biegaj systematycznie, bez ściemy. Nie może być takiej sytuacji, że się nie chce. Może przebiegniesz mniej, może dłużej Ci zejdzie, ale ZRÓB TO.

To tyle na początek tego tematu. Będziemy do niego wracać na pewno.

5 komentarzy:

 1. Zgadzam się w 100% ważne by na początku nie postawić sobie zbyt wysokich celów i nie przekombinować.

  OdpowiedzUsuń
 2. mimo wszystko, gdy zaczynałam biegać, to postarałam się o odpowiednie buty - gdy już je miałam, nie potrzebowałam motywacji, później już tylko plan treningowy, cel.. motywacja.. i tak brnę dalej : )

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście. Biegać można na golasa, bo najważniejsze jest obuwie :)
  Tak trzymać!

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo fajnie napisane :) z czasem ma się komplet ubrań, coraz lepsze buty, gadżety. Ale najważniejsza jest systematyka :)
  ja od zeszłego roku zaczęłam bieganie całoroczne, również w zimie i jest to świetna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń